Kore’de Gelenekler, İlginç İnanışlar

Çince kökenli olan Korece dört rakamı () ölümü çağrıştırdığı için, Kore’de birçok yerde bu rakamın kullanılmasından kaçınılıyor. Asansörde dördüncü kat yerine ya ‘F’ (ing. Four-Dört) harfi kullanılıyor ya da üçten beşe atlanıyor. Sadece Kore’de değil Uzak Doğu ülkelerinin birçoğunda dört rakamının uğursuzluğuna inanılır ve kullanılmaz. Hatta “tetrafobi” diye bir korku da oluşturmuşlar.

***

Korece ‘elma’ ve ‘üzgünüm, afedersin’ kelimelerinin söylenişi aynı olduğu için, hatalı olduğun birine elma vermek af dilemek anlamına gelir. Kore’de 24 Ekim Ulusal Elma Günü’dür. Geçmişte yapılan hatalar için aile, sevgili veya arkadaşlara elma verilir.

***

Koreliler evlerine girerken ayakkabılarını mutlaka çıkartırlar. Bu asla vazgeçmedikleri bir gelenektir. Hatta sadece evlerde değil işyerlerinde de ayakkabılarını çıkartıp terlikle dolaşan işadamlarını görebilirsiniz. Üstte takım elbise, altta terlik kombinasyonu.

***

Korelilerde bir kişiye herhangi bir nesneyi tek elle uzatmak nezaketen doğru değildir. Bu yüzden iki ellerini kullanarak uzatırlar. En çok karşılaştığım örnek; satıcı para üstü verirken, parayı sağ eliyle tutuyorsa, sol eliyle sağ kolunu destekliyor. Bunu Afrika’da zencilerde de görmüştüm. Ancak onlar nezaket için değil, ‘apartheid’ döneminden kalma bir adet olarak yapıyorlardı. Sömürgeci beyazlar zencileri karşılarında ezmek için zorla yaptırmışlar. Zenci, beyaza bir şey verirken kafasını bile yerden kaldıramazmış.

***

Kore’de nüfusun yarısından fazlası ‘Kim’, ‘Lee’ ve ‘Park’ soyadını taşır. Bunlar eski hanedanlıklardan gelir ve bir gelenektir. Örneğin, Silla Krallığı ‘Kral Park Hyeokgeose’ tarafından kurulmuş. Korelilerde sıkça rastladığımız ‘Park’ ismi bu krallıktan gelir. Bu yüzden soyadı toplumda ayırt edici bir özellik değildir. Bir Koreliyle tanıştığınızda isimlerinin tamamını söylerler. Bir çoğunun da resmi olmayan İngilizce isimleri var. Özellikle de yurtdışında yaşayan Koreliler’de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.