İzlanda’da Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken 15 Yer

İzlanda uzak! İzlanda pahalı! İzlanda bilinmez! Ama İzlanda oldukça ilginç ve gizemli. Dünya üzerinde kolay kolay göremeyeceğiniz birçok coğrafi oluşuma sahip. İşte yaptığım 9 günlük İzlanda gezisi sonrası oluşturduğum tamamen subjektif bir gidilecekler-görülecekler listesi:

1- Jökulsárlón – Glacier Lagoon

İzlanda planını yaparken beni en çok heyecanladıran yerdi Jökulsárlón. Vatnajökull buzulundan kopan buz parçalarını Kuzey Atlantic Okyanusu’yla buluşturan bir buzul gölü. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için bir cennet. Güneşli bir havada denk gelirseniz arka planda bir buz dağı ve buz parçalarının gölde oluşturduğu yansıma görülmeye değer.

2- Strokkur Geysir

“Golden Circle” turu içerisine yer alan Strokkur, popüler 3 gayzerin yer aldığı bölgedeki aktif ve en ihtişamlı olanı. Her 5-10 dakikada bir yerden püsküren kaynar su insanı hayret içerisinde bırakıyor. Yeryüzünün altı hala hareketli ve her an patlayabilir. Bastığımız yerde güvende değiliz!

3- Blue Lagoon-Myvatn Nature Baths

İzlanda’daki en turistik yer, Blue Lagoon. Dolayısıyla popülerlik kontenjanından listeye giriyor. Aslında jeotermal bir kaplıca. İçindeki çamurun (silica) renginden dolayı güneşin de yansımasıyla oluşan mavi renk ve sıcak suyun oluşturduğu buharla birlikte güzel bir görüntü sunuyor. Myvatn bölgesinde yer alan Myvatn Nature Bath kaplıcası ise aynı özellikleri taşımakla birlikte daha az popüler ve küçük olduğu için kalabalık sevmeyenlerin gözdesi.

4- Látrabjarg

Adanın en batı noktası olan Látrabjarg falezi, birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak bu listede yer almasının en büyük nedeni tabii ki Puffinler! Eğer doğru zamandaysanız İzlanda’da puffinleri en iyi görebileceğiniz ve fotoğraflayacağınız yer burası. Neredeyse dokunacak kadar yaklaşabiliyorsunuz. Buraya ulaşmak için güzel ve fiyord manzaralı ancak uzun ve oldukça kötü stabilize bir yolu katetmeniz gerektiğini unutmayın.

5- Námafjall (Hverir) Geothermal Area

Adanın kuzeyinde yer alan jeotermal bölgede yer altında kaynayan bu sefer alışageldiğimiz gibi su değil, çamur ve kükürt. Değişik renkteki bu oluşumları izlerken dünyanın nasıl yaratıldığı konusunda bir fikre sahip olabilir, bölgeyi gezerken Mars’ta yürüyormuşsunuz gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Tabii kokuya dayanabilirseniz!

6- Gunnuhver Geothermal Area-Seltún Geothermal Area

Ülkenin güneybatısında bulunan bu iki jeotermal bölgede, kaynayan çamur havuzları ve yerden tüten buhar kaynaklarını görebilirsiniz. Özellikle Gunnuhver’deki buhar kaynağı çok etkileyici. Üstelik popüler turistik rotalardan uzak olduğu için de kalabalık değil, rahatça dolaşabiliyorsunuz.

7- Reynisfjara-Kirkjufjara Beach-Dyrhólaey

Sahil, plaj dendiğinde aklınıza gelen sadece sarı veya beyaz renkli kumlarsa, bir de İzlanda’dakilere göz atmak gerek. Aşınmış lavlar ve volkanik taşların oluşturduğu Reynisfjara ve Kirkjufjara Beach, dünyadaki sayılı siyah kum sahillerinden. Bununla beraber Reynisfjara’daki piramit basamaklarına benzeyen bazalt sütunlar oldukça dikkat çekici. Hemen yanı başındaki Dyrhólaey ise bu sahilleri ve denize uzanan volkanik kaya oluşumlarını izleyebileceğiniz güzel bir manzara sunuyor. Ayrıca şanslıysanız puffinleri bile görebilirsiniz!

8- Thingvellir National Park

Popüler “Golden Circle” turu içinde yer alan Thingvellir, ülkenin kuruluşunda ilk parlamentoya ev sahipliği yaptığı için İzlanda’da tarihi bir öneme ve itibara sahip belki de tek yer. Çok da derin olmayan bir vadi görünümünde. Günümüzde ise güzel manzaralı bir yürüyüş rotası olan milli parka çevrilmiş. Ayrıca Game of Thrones dizisinin çekildiği yerlerden biri olduğu için, dizi fanlarının ilgisini çekiyor.

9- Kerid-Krafla

Ülkenin farklı yerlerinde yer alan bu iki oluşumun ortak noktası volkanik krater gölü olmaları. Mavimsi yeşil renkteki bulanık suyu ve kırmızı kahverengi renk tonlarındaki krater duvarları Kerid’i eşsiz kılıyor. Krafla kalderasındaki Viti krater gölü ise volkanik buhar patlamasıyla oluşmuş. Etrafını gezerken, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölgede bir de jeotermal enerji santrali bulunuyor. (Volkanik hareketlerden elektrik üretmek de iyi fikirmiş!)

10-Laufskalavarda-Eldhraun

İzlanda’daki en büyük volkan patlamalarından birinin sonucunda oluşan Eldhraun, yüzlerce kilometre alana yayılmış bir lav tarlası. Her ne kadar gezilmese de içinde lav tünellerinin ve 200’den fazla lav mağarasının olduğu biliniyor. Laufskalavarda ise, volkan patlamaları sonrası etrafa yayılan lav taşlarının olduğu bir bölge. Ancak her şey yoldan geçen yolcuların, kendilerine şans getirmesi inancıyla taşları üst üste koymasıyla farklılık kazanmış. Şimdi ise güzel bir görüntü oluşmuş. Gittiğinizde siz de katkıda bulunmayı unutmayın.

11- Landmannalaugar

Rengarenk volkanik toprak çeşitliliği, ilginç kaya oluşumları, sıcak su kaynakları ve nefes kesici manzarasıyla göze çarpan, ülkedeki en popüler yürüyüş rotası. Burada zamanınıza göre kısa veya uzun doğa yürüyüşleri planlayabilirsiniz. Uzun ve yorucu bir stabilize yolu geçerek (4×4 aracınızla) ulaşabildiğinizi ve sadece yaz mevsiminde gidebileceğinizi unutmayın.

12- Grjotagja

Myvatn bölgesinde olan Grjotagja, volkanik hareketler sonucunda oluşmuş jeotermal bir kaplıca mağara. Suyu sıcak olduğunda bir zamanlar banyo amacıyla kullanılıyormuş. Şimdilerde ise popüler bir turistik yer haline gelmiş. Özellikle bir sahnesi burada çekildiği için Game of Thrones dizisi hayranlarının uğrak yeri.

13- Fjaðrárgljúfur

Güney İzlanda’da yer alan Fjaðrárgljúfur, 2 km uzuluğunda dar bir kanyon. Oluşumu 9 bin yıl önceye dayanıyor. Buzulların erimesinin tetiklediği toprak kaymaları ve bununla beraber akarsu ve göllerin toprağı aşındırmasıyla oluşmuş. Kanyon, kolay bir yürüyüş rotasıyla size muhteşem bir görüntü vadediyor.

14- Ásbyrgi Canyon

Yüksek duvarlarla çevrili ve içinde zengin florasıyla küçük bir gölet barındıran kanyon, ülkedeki popüler yürüyüş rotalarından. En dikkat çekici özelliği ise ülkedeki ağaç yoksunluğunun aksine kanyon içinde oluşan küçük bir orman ve burada hayat sürdüren çeşitli kuş türlerinin olması. Adeta çölde bir vaha gibi.

15- Şelaleler (Gullfoss, Svartifoss,Seljalandsfoss vb.)

İzlanda tam bir çağlayanlar diyarı. Ülkenin her tarafına yayılmış irili ufaklı onlarca şelale görülebilir. Sadece en önemlilerini burada anlatmak bile listenin oldukça uzamasına sebep olacak. Hepsini gezmek çok da kolay olmadığından ve bir süre sonra şelale görmekten bıkkınlık gelebileceğinden kendi listenizi yapmanız yararınıza olacaktır. İzlanda’da gezdiğim gördüğüm önemli şelaleleri listeledim. Şelaleler yazısı için tık tık.

Elbette ki 9 günlük bir sürede bütün İzlanda’yı gezebilmek  mümkün değildi. Bu yüzden vakit darlığından yetiştiremediklerim, daha az ilgi çekici bulduklarım ve ayrıca geziyi yaz mevsiminde yaptığım için kışın görülebilecekler liste dışında kaldı. Aşağıda bunlardan oluşan küçük bir listeye de göz atabilirsiniz.

1- Kuzey Işıkları: Eylül-Mart ayları arasında kuzey ülkelerinde görebileceğiniz bu mucizevi doğa olayı İzlanda’ya gitmeniz için en büyük nedenlerden biri. Elbetteki görebilmeniz garanti değil ancak İzlanda’da hava durumunun kısa sürede çok hızlı değişmesi, bulutsuz ve temiz bir gökyüzü gerektiği için, şansınızı biraz daha artırıyor.

2- Buz Mağaraları: Yine Eylül-Mart ayları arasında görebileceğiniz kristal mavi buz mağaraları, buzulların altında oluşan gizemli doğa olaylarından biri. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için nefes kesici bir görüntü sunuyor.

3- Buzul Yürüyüşü: Doğa yürüyüşü sevenlerdenseniz ve dağ, taş geziyorsanız İzlanda’ya gidip bir de bunu buz üzerinde deneyebilirsiniz. Ancak bunun için tur satın almanız gerekiyor ve biraz pahalı. Buzul yürüyüşü ve buz mağaralarını içeren bir tur paketini düşünebilirsiniz.

4- Batı Fiyortları: İzlanda popüler ‘Golden Circle’ ve ‘Ring Road’ rotalarının dışında daha az popüler bir rota daha var. ‘Ring Road no.2’ olarak da geçen ve 3-5 gün süren batı fiyortları rotası doğa, vahşi yaşam ve çeşitli aktiviteler yönünden oldukça ilgi çekici.

5- Yanardağ Turları: İzlanda volkanik hareketler yönünden zengin bir ülke. Dolayısıyla ülkenin her tarafında hem hala aktif hem de sönmüş olan yanardağlar bulunuyor. Bunları görebilmek için de çeşitli turlar düzenleniyor. Helikopter turlarıyla havadan görebildiğiniz gibi -pahalı olduğunu söylemeye gerek yok elbette- sönmüş volkanları da içine merdiven ya da asansörle inebildiğiniz turlarla gezebilirsiniz.

6- Vestmannaeyjar: Güney İzlanda’da yer alan bu takım adalardan sadece Heimaey adasında yerleşim var. Buraya da tek ulaşım feribotla. Adalar arasındaki turlara katılabilir, İzlanda’nın zengin doğasını izleyebilir, çeşitli aktivitelere katılabilir ve uygun zamanda giderseniz adanın en eski sakinleri olan puffinleri gözlemleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.