Kore Sarayları

Daha çok Uzak Doğu sinemasından aşina olduğumuz Güney Kore’deki saraylar, Kore’nin tarihinde yaşadığı savaşlar, işgaller yüzünden birçok kez yıkılmış. Ancak aslına uygun olarak yeniden yapılarak tarihi doku korunmuş. Gezerken rastladığınız her ayrıntıda, Kore’nin, millet ve devlet olarak tarihine gerekli önemi gösterdiğine şahit oluyorsunuz. Tarihsel ve kültürel bilincini canlı tutmak, unutturmamak için de günümüzde bazı etkinlikler yapılıyor. Saraylarda ziyaretçiler için sık sık festivaller düzenleniyor, gösterilerle saray hayatı canlandırılmaya çalışılıyor. Örneğin Gyeonbokgung Sarayı’nda belli aralıklarla yapılan, askerlerden oluşan saray nöbetçilerinin görev değişimi geleneksel bir törene sahne oluyor.

***

Saraylar içerisindeki birçok yapı da tarihsel ve kültürel bir anlam taşıyor geçmişten geleceğe. Seul’deki Changdeokgung Sarayı en iyi korunan yapılardan biri. Hanedanlığın ikinci sarayı ayrıca mimarisi ve tabiatıyla en güzel olanı. UNESCO tarafından ‘Dünya Doğal ve Kültürel Mirası’ listesine alınırken, tarihi dokunun tabiatla uyumu ve ahengi en dikkat çekici unsur olarak gösterilmiş. Saray bahçesindeki ağaçların yapraklarının rengiyle saray yapılarının renk ahengi, özellikle sonbaharda belirgin olarak ortaya çıkıyor.

***

Saray içerisindeki ‘gizli bahçe’ kralın ve ailesinin yaşadığı yer. Osmanlı’daki harem gibi. Sarayda erkekler ve kadınlar ayrı yerlerde yaşıyorlarmış. Harem-selamlık uygulaması geleneksel olarak varmış. Yine saray bahçesinde bulunan bir kapının altından geçenler efsaneye göre ölene kadar genç kalırlarmış.

***

Gyeonbokgung Sarayı’ndaki bazı yapılarda uzun ve dik merdivenler dikkat çekiyor. Saraya gelen elçiler kralın karşısında yorgun ve aciz kalsın diye yüzlerce basamağı çıkmak zorunda bırakılıyormuş. Saray avlusunda belli mesafelerle art arda dizilmiş taşlarda, gelen elçilerin rütbe hiyerarşisine göre duracakları yerler belirlenmiş.

***

Eski Kore evlerinin önünde bulunan ‘nöbetçi direkler’, bir çift taş ve sert odundan yapılmış direklerden oluşuyor.  Direkler koyuluş şekline göre belli bir anlam ifade ediyor. Eğer tek direk varsa, hane sahibi, kısa süre içerisinde eve dönecek, iki çubuk varsa, uzağa gitmiş akşama kadar gelmeyecek, üç çubuk varsa birkaç günlüğüne eve gelmeyecek anlamına geliyor.

***

Yine saray bahçesindeki ‘Dolhareubang’ heykeli, şaman inancına göre taşların babası olarak bilinir, koyulduğu yerde şeytanları kovduğuna inanılırmış. Dolhareubang, sadece Kore yarımadasının en güney ucu olan Jeju Adası’nda bulunuyor. Sarayın başka bir tarafında ise, Orta Asya’da Türklerin de kullandığı 12 hayvanlı takvimi temsil eden heykeller bulunuyor. 12 hayvanlı takvim, Asya’da kullanılan ve Türklere ait olan, sonrasında uyarlanarak Çinlilere ve Korelilere geçen bir tarih sistemi.

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.