Kore’de Bir Dijital Kütüphane; Dibrary

Dibrary, Güney Kore’de 2009 yılında açılan, dijital  ve analog kaynakları birarada bulunduran dünyanın ilk melez kütüphanesi.  İsmini ‘digital’ ve ‘library’ kelimelerinin oluşumundan almış kütüphane, aynı zamanda Kore Milli Kütüphanesi bünyesinde.  Bilgi plazası olarak adlandırılan kütüphane binası, beşi yeraltında olmak üzere toplam sekiz kattan oluşuyor.

Bilgi teknolojileriyle donatılmış kütüphanede, geleneksel kütüphanelerdeki raf ve kitapların yerini bilgisayarlar ve devasa LCD ekranlar almış. Kütüphane içerisinde elektronik kitap, dergi ve makalelerin yanı sıra birçok elektronik materyal de mevcut. Bunlar, kullanıcıların ücretsiz yararlanabileceği ses/video kayıt ve kurgu odaları, stüdyolar, IPTV odaları, 3D elektronik kitap ve filmler. Dokunmatik LCD’lerde günlük gazeteler ve popüler dergiler okunabiliyor.

Nadir ve yazma eserler taranarak elektronik ortama aktarılmış ve yine dokunmatik ekranlarda kullanıcıya sunuluyor.

Ülkedeki tüm kütüphanelerin içerikleriyle birlikte uluslararası işbirliği neticesinde Amerikan Kongre Kütüphanesi dahil birçok ülke kütüphanesinin 100 milyondan fazla kaynağına çevrimiçi erişim sağlıyor. Kütüphanenin günlük 1000 kişiden fazla ziyaretçisi var.

2011 yılında gezdiğim ve hayran kaldığım kütüphanenin bir benzerinin Türkiye’de de kurulması ise zor ancak en büyük temennim.

 

Kütüphanede ziyaretçilerin görüş bildirdiği panoya ben de Türk-Kore ilişkilerine katkıda bulunsun diye bir not bıraktım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.