Doha-Katar Gezi Notları

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

 

Basra Körfezi’ndeki zengin Arap ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti Doha, paranın gücünün göstergesi olan ihtişamlı binalarıyla göz alıcı bir şehir konumunda. Ancak turistik olarak çok da albenisi olduğu söylenemez. Dubai’yle bir yarış içerisinde olduğu aşikar ancak daha fersah fersah yol alması gerektiği de gözle görülür bir gerçek. Kuş uçmaz insan geçmez bir yere konumlanmış şehir, turizmden çok ticarete hizmet veriyor. Dünyanın sayılı şirketlerinin ofislerine ev sahipliği yapıyor. Turizm olarak her ne kadar cazibesini arttırmaya çalışsa da henüz bir tatil planı yapmaya heveslendirecek kadar cazip değil. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olmasıyla ön plana çıksa da iş seyahati haricinde Doha’yı gezmenize sebep olacak tek şey Katar Havayolları’nın aktarma uçuşlarında burayı kullanması ve uzun süreli aktarmalarda konaklama imkanı sunması. Türkiye’den Uzak Doğu’ya ya da Afrika’ya uçuş planlıyorsanız ve bunun için Katar Havayolları’nı kullanacaksanız, aktarmanız 8 saatin üzerindeyse size vize, konaklama ve ulaşım imkanı veriyor. Hatta uçuş saatlerinizi buna göre ayarlayarak Doha’da çok ucuza günübirlik bir tatil yapmış oluyorsunuz. Eğer denk getirebilirseniz hem gündüzü hem gecesini görmek de fayda var. Ben de bu durumdan faydalanarak iki defa bu şehri görme şansına sahip oldum.

Şehirdeki en turistik yer şüphesiz Corniche. Körfez boyunca uzanan bu sahil şeridi yüksek gösterişli binaların ve balıkçı teknelerinin aynı karede yer almasıyla geleneksel Arap kültürüyle modernizmi harmanlıyor. Bu ihtişamlı mimari yapılar özellikle geceleri parıldayan ışıklarıyla adeta bir resital sunuyor.

Corniche’in bir ucunda bulunan Museum of Islamic Art, İslam kültür ve tarihine ait eserlerin sergilendiği bir müze. Çeşitli İslam ülkelerinden toplanmış el yazması, dokuma, seramik, yağlı boya gibi sanat eserleri görülmeye değer.

Diğer önemli yerlerden biri de Souq Waqif. Arap mimarisine uygun düzenlenmiş sokaklarda Arap kültürüne ait eşyaların satıldığı dükkanlar, kafe ve restaurantlar bulunuyor. Gündüz ve geceleri düzenlenen aktivitelerle bölge turistik olarak oldukça cazip hale getirilmiş.

Eğer hala vaktiniz varsa görmenizi tavsiye edeceğim son yer de henüz inşaatı tamamlanmamış olsa da özellikle gece manzarasıyla cezbeden; The Pearl. Katar’ın zenginlerine hitap eden en pahalı evlerin bulunduğu inci şeklindeki bu yarımadanın tamamlandığında Doha’nın en gözde turistik mekanlarından biri olacağı kesin.

Özet geçmek gerekirse Doha şu an hala gelişmekte olan, dev bir inşaat şantiyesi konumunda. Sadece rezidans ve alışveriş merkezi inşaatları değil dünyanın en modern ve ilginç mimarideki statları da yapılmak üzere. Dubai’yle girdiği bu yarışı kazanabilir mi bilinmez ancak 2022 Dünya Kupası ev sahipliğiyle beraber nasıl bir izlenim bırakacağını hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.