Atlas ve Hint Okyanuslarının Birleştiği Yer

“YOU ARE NOW AT THE SOUTHERN-MOST TIP OF THE CONTINENT OF AFRICA” -Şu an Afrika kıtasının en güneyindesiniz”

Cape Agulhas’daki (Agulhas Burnu) tabelada böyle yazıyor. Sadece bu değil, başka bir özelliği de iki okyanusu resmen birbirinden ayırması burnun. Burada kollarınızı açıp yüzünüzü güneye döndüğünüzde, sağ kolunuzun olduğu taraf Atlas Okyanusu, sol kolunuzun olduğu taraf Hint Okyanusu’dur.

20. derece doğu meridyeni Atlas ve Hint okyanuslarının birleştiği resmi nokta olarak kabul ediliyor.

Aynı üne sahip bir burun daha var Güney Afrika da, Cape Point. Cape Point, Afrika’nın en güneybatı noktası. Bir çok turizimci Cape Point’i her ne kadar kıtanın en güneyi olarak lanse etse de gerçekte en uç nokta buranın güneydoğusunda kalan “Agulhas Burnu”. Muhtemelen gelen turistleri uzak olduğu için Cape Agulhas’a götüremeyeceklerini bildiklerinden burayı pazarlıyorlar.

Keşfedildiği ilk dönemlerde ismi “Fırtınalar Burnu”ymuş. Mevsimine göre fırtınaya dönen çok sert bir rüzgâr esiyor çoğu zaman. Neden adının daha önce ‘Fırtınalar Burnu’ olduğunun kanıtı gibi. Ümit Burnu’nun da içerisinde olduğu bir doğal park burası.

Cape Point’te burnun en ucunda bir deniz feneri var. Fenere çıkan yaya yolu ve füniküler var. Parkta yol kenarında karşılaştığımız babunlar insanlara aldırmaksızın hayatlarını sürdürüyor. Yalnız her zaman misafirperver değiller. Zaten yol kenarlarına “Dikkat babunlar yiyeceklerinize saldırabilir” uyarısı koymuşlar.

Burası farklı türdeki birçok kuşun da anavatanı. Ayrıca dikkatli bakarsanız ve şansınız da varsa okyanustaki balinaları görebilirsiniz.

 

Peki, Atlas ve Hint okyanuslarının birleştiği yer Cape Point mi Cape Agulhas mı?

Aslında Atlas Okyanusu’ndan gelen soğuk su akıntıları ve Hint Okyanusu’ndan gelen sıcak su akıntıları tek bir yerde birleşmiyor. Afrika kıtasının güneyinde kıta sahanlığının daralması ve rüzgârın da etkisiyle dalgalar geniş bir alanda birleşiyor. İki okyanus Cape Point ve Cape Agulhas arasındaki geniş alanda birleşiyor. Ama resmi olan Cape Agulhas,halk arasında meşhur olan Cape Point.

Yaygın inanışın aksine iki okyanusun birleştiği yerde bir renk farkı yok. Bununla beraber kabaran dalgalar ve med-cezir geçtiğimiz yüzyıllarda birçok denizcinin korkulu rüyası olmuş. Atlas Okyanusu’nda suyun soğukluğundan dolayı denize girilemezken, Hint Okyanusu’nda girilebiliyor. Tabii ki çevrede dolaşan köpekbalıklarını hesaba katmazsak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.